Cross (CF) jest pojęciem określającym jedną z najbardziej złożonych gałęzi fitness, które pojawiały się na świecie w ciągu ostatnich lat.
W Polsce nadal można go nazywać nowym nurtem, na świecie jednak znany jest już od kilkunastu lat.
Trenując „crossa” możemy się spotkać z połączeniem takich elementów jak: ćwiczenia siłowe, gimnastyczne, podnoszenie ciężarów, plyometria (skoki, wskakiwania na skrzynie), biegi, wiosłowania oraz ćwiczenia na wszelkich sprzętach mających na celu zwiększenie wszechstronności treningów, jak piłki, liny, worki, opony, pasy, młoty, czy gumy.
Cross to nie jest powtarzalność, to nie stagnacja, ale ciągła zmienność - rodzaju ćwiczeń, intensywności, czy ukierunkowania treningu pod rozwój konkretnej cechy motorycznej.
Układa się treningi tak, aby raz pracować szybko i intensywnie, a następnego dnia stawiać sobie za cel poprawę wytrzymałości podczas wysiłków nisko-intensywnych, ale za to długotrwałych. Innym razem za to dajemy sobie „popalić” średnią intensywnością kilkudziesięciu przysiadów oraz popularnych brzuszków i pompek lub mocno pracujemy nad poprawą elementów gimnastycznych.
Doświadczenie i umiejętności schodzą na drugi plan, bo w trakcie zajęć sami możemy wyznaczać sobie granice i modyfikować obciążenia. A tu zakres jest potężny i tym różni się chociażby od monotonnych i ciągle powtarzalnych ruchów wykonywanych podczas normalnego treningu na siłowni.
Dla wielu korzyścią treningu crossowego może okazać się także jego krótki czas, ponieważ pomijając czas rozgrzewki i standardowego rozciągania czas treningu często nie przekracza 20min.
Kolejna korzyść to rola jaką w tym nurcie odgrywa technika, która „wałkowana” jest na każdym treningu, tak aby móc jak najlepiej i najekonomiczniej podnosić własny ciężar ciała, czy wolne ciężary, a zarazem nie szkodzić własnemu organizmowi.
Poza techniką ogromną role odgrywa także praca nad mobilnością i rozciąganiem stawów, mięśni i ścięgien. Bez odpowiedniego zakresu ruchów, niektóre z ćwiczeń są po prostu niewykonalne.
Mówi się, że sprawność fizyczną powinno się określać za pomocą 10 wskaźników, a są nimi: wydolność układu sercowo-naczyniowego, wytrzymałość, siła, elastyczność, moc, koordynacja, zwinność, równowaga, dokładność, szybkość. Cross pracuje nad nimi wszystkimi, a z racji, że jest to wysokointensywna forma treningu funkcjonalnego, poprawnie zbudowana sylwetka jest jego efektem dodatkowym.
Jednostki treningowe CF najczęściej nazywane są jako WOD, czyli Workout of the Day. Taki trening dnia przygotowywany jest dla wszystkich jego uczestników. Jednostka trwa około godziny i w jej skład wchodzi najczęściej: rozgrzewka, nauczanie techniki, trening dnia (WOD) oraz praca nad mobilizacją i rozciąganiem.
WOD
Standardowa jednostka treningu crossowego bez ograniczeń względem płci, wieku, doświadczenia i umiejętności.
Wspaniałe zajęcia specjalnie dla dzieci, dbające o ich ogólny i wszechstronny rozwój fizyczny. Nie pozwól, aby Twoje dziecko już w młodym wieku odczuwało negatywne skutki braku ruchu, czy choroby „cywilizacyjne”. Daj dziecku szansę stać się aktywnym, a możliwe, że zostanie u nas na bardzo długo. Zapraszamy na te zajęcia wszystkie dzieci między 9 a 15 rokiem życia.
Beginner WOD
Pozycja przeznaczona dla osób zaczynających swoją przygodę z crossem, łatwiejszy poziom techniczny wykonywanych ćwiczeń, mniejsze obciążenia, więcej nauczania.
Hard WOD
Trening dla osób bardziej doświadczonych, na którym zazwyczaj pojawiają się trudne technicznie elementy oraz większe ciężary niż na pozostałych workout’ach.
Kettlebell WOD
Trening różniący się od pozostałych WOD’ów tym, że jego cała część główna prowadzona jest na obciążeniach Kettlebell. Także przed przystąpieniem do tej części szkolimy tylko ćwiczenia na kettlach.
MetCon
Jest to specjalny rodzaj treningu interwałowego, składający się z ogólnorozwojowych, wielostawowych ćwiczeń. Jest to trening o wysokiej intensywności mający na celu zwiększenie wydajności magazynowania i dostarczania energii. Dzięki swojemu charakterowi doprowadza m.in. do wysokiego „wypalenia” glikogenu oraz maksymalizacji efektów spalania tkanki tłuszczowej. W skrócie mówiąc jest to intensywna forma crossowego „cardio”, jednak krótsza i dająca lepsze rezultaty niż nudne długie sesje na bieżni, elipsie, czy rowerze.
Ciężary
Jednostka treningowa, na której szlifujemy technikę podnoszenia ciężarów. Podczas tego treningu pracujemy nad rwaniem, podrzutem oraz wszelkimi elementami składowymi tych bojów.
MOBILITY
Są to zajęcia mające na celu poprawę mobilności naszego ciała, poprzez poprawę zakresu pracy w stawach, rozciąganie oraz masowanie i rollowanie mięśni. Jest to nieodzowna część treningu, pozwalająca nam osiągać lepsze wyniki sportowe, przeciwdziałająca kontuzjom oraz zmniejszająca dolegliwości bólowe.